Pierwsza wizyta- co i jak?

U fizjoterapeuty

Jeśli nigdy nie korzystałeś/aś z usług fizjoterapeuty i zastanawiasz się jak przebiega pierwsze spotkanie, ten wpis jest dla Ciebie.

Jak przebiega wizyta?

Standardowo pierwsza sesja fizjoterapeutyczna składa się z wywiadu, badania funkcjonalnego, terapii i objaśnienia ćwiczeń do wykonywania w domu.

Przygotuj się na to, że będę zadawał Ci dużo pytań: na temat Twojego aktualnego stanu zdrowia, obciążeń zawodowych, przebytych urazów, dotychczasowego leczenia i innych bardzo istotnych kwestii. Odpowiednio zebrany wywiad jest bowiem kopalnią wiedzy o Twoich ewentualnych dysfunkcjach. Jest też podstawą do postawienia trafnej diagnozy, a co za tym idzie- dobrania zoptymalizowanej terapii.

Kolejnym, niezwykle istotnym elementem jest badanie kliniczne. W skrócie polega ono na wykonaniu rozmaitych testów, które pomogą mi dokładnie zidentyfikować obszar, rodzaj i stopień ograniczeń funkcjonalnych z jakimi mamy do czynienia.

Gwoździem programu jest terapia. Wykorzystuję rozmaite techniki terapeutyczne dobrane indywidualnie na podstawie wspomnianego wywiadu i badania.

Nie wypuszczę Cię z gabinetu bez zestawu kilku ćwiczeń. Ich rolą będzie podtrzymanie i poprawa efektów terapii po zakończonym spotkaniu.

Czy terapia jest bolesna?

Terapia nie musi i wręcz nie powinna kojarzyć się z bólem. Istnieje wiele technik terapeutycznych, które są bardzo przyjazne w odczuciu i jednocześnie bardzo skuteczne. Nieprawdą jest, że jeśli terapia nie jest intensywnie odczuwana to znaczy, że nie działa. Mocniej nie znaczy lepiej. Owszem, zdarza się, że stosuję techniki wywołujące dyskomfort. Zawsze proszę wtedy o informację zwrotną- nigdy nie zrobię niczego wbrew Twojej woli.

Jaki się ubrać?

Jeśli to możliwe, ubierz się swobodnie. Dobrze, gdyby ubiór nie ograniczał Twoich ruchów. Nie jest to jednak konieczne. Przygotuj się na to, że będę potrzebował dostępu do części Twojego ciała objętych terapią- wszystko w granicach Twojego komfortu.

Co zabrać ?

Oprócz pozytywnego nastawienia, zabierz pełną dokumentację medyczną, jeżeli taką posiadasz.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości- zachęcam do kontaktu.

Do zobaczenia w gabinecie!